Ladislav Křepela – Češi si vzájemně úspěch nepřejí

Tentokrát jsme pro vás připravili rozhovor nikoliv autorský, ale převzatý od našeho spolupracovníka – pana Slezáka, a to přímo s největší hvězdou fotbálkového sportu u nás – Ladislavem Křepelou. A jako skutečnou lahůdku pro fajnšmekry si můžete pod článkem vychutnat video, které zachycuje Láďu při tréninku na Tornadu. Pokud máte pocit, že fotbálek umíte, možná raději nekoukejte – budete mít nejspíše nutkání smotat pásky a zahodit je do koše…

 

Jak dlouho hraješ stolní fotbálek? V kolika letech si začal?

Fotbálek jsem začal hrát zhruba v roce 2000, koncem roku 2002 jsem se pak začínal zúčastnit turnajů pořádaných CFO (česká foosbalová organizace). Od té doby se dá říct, že jsem začal hrát stolní fotbal. Takže je to v současnosti už 11 let.

 

Jaký fotbálek máš nejraději?

Na tuhle otázku jsem odpovídal již mnohokrát a pořád říkám to samý, mám rád všechny druhy fotbálku, každý má svoje přednosti a naopak. Kdyby měl ale existovat pouze jeden typ fotbálku, volil bych Tornado.

 

403956_2887350538169_1092354928_32151644_770823303_n

 

Co říkáš na současnou fotbálkovou situaci v ČR?

Pokud bych to měl porovnávat s minulostí, tak je to samozřejmě horší. Fotbálek hrálo daleko více hráčů, kteří stále přibývali. Myslím, že byla i daleko větší prestiž na turnajích a celková motivace hráčů byla větší. V neposlední řadě bylo i více peněz v turnajích, tak i např. v reprezentaci atd.  Na tom se z velké části podílela firma Rosengart, které určitě patří poděkování v tomto směru. Zpětně jsem hrozně rád, že jsem zažil ještě tuto „fotbálkovou dobu“. V současnosti si myslím, že je fotbálek zase trochu na vzestupu, je tu pár šikovných lidí, kteří se snaží něco dělat, tak uvidíme, co to přinese v budoucnu.

 

Jak bys srovnal úroveň fotbálku dnes oproti minulosti?

Úroveň fotbálku je v současnosti určitě vyšší než v minulosti, hra se zrychlila, zpřesnila, zefektivnila, je to normální vývoj, jako u jiných sportů v začátcích. Nehrají se většinou triky jako dříve, je prakticky dnes již předepsané, jak by měl hráč hrát na trojce, pětce, jaký triky používat, co dělat a nedělat atd. Dříve v začátcích nikdo moc nevěděl, co přesně musí dělat a jak. Až postupem času a účasti zahraničních hráčů na turnajích se začaly používat v té době nové triky a taktiky. Přispělo k tomu i tehdejší úprava u fotbálků Rosengart.

 

Jaký turnaj považuješ za nejtěžší a proč?

Myslím si, že nejtěžší turnaje z pohledu českých hráčů jsou turnaje pořádané na Bonzini, takže si myslím, že nejtěžší  je WCS Bonzini. Způsob hry i samotný stůl je nejvíce odlišný od našeho stylu a proto je velice těžké se tomuto přizpůsobit a prosadit se.

imgp2338

 

Co říkáš na otázku snake versus pinshot/pullshot ?

 

Nevím co k tomu říct, poměrně hodně hráčů odsuzuje anebo si méně cení, když někdo hraje snake, ale i dobrý snake není lehké zahrát. Je pravda, že z těchto třech triků je podle mě nejlehčí na naučení, ale efektivnost je velice vysoká. Někde jsem i slyšel, že ITSF přemýšlela o zrušení tohoto triku. Když se dívám na nějaký video nebo jsem na turnaji, tak je pro mě asi nejméně atraktivní střela na koukání, ale jinak bych tento trik nijak neodsuzoval. V současnosti i já občas hraju snake J. Pinshot je velice pěkná střela, kterou když někdo umí perfektně, tak skýtá nejvíce možností na vstřelení gólu. Vyžaduje však velice dobrou techniku střely. Pullshot je pro mě nejkrásnější trik, i když na některých typech stolu je poměrně těžké tuto střelu hrát anebo i zastavit a připravit si míček tak, jak přesně potřebujete je někdy problém. Stejně však bude tato střela patřit mezi mé nejoblíbenější. Na tento trik je kromě dobré techniky a rychlosti potřeba mít i v pořádku zdravé ruce, jelikož je poměrně náročný při delším hraní.

 

Víme, že máš spousty domácích úspěchů, ale kdybys měl vybrat jeden zahraniční výsledek, kterého si nejvíce vážíš?

Tahle otázka navazuje na jednu z mých předešlých odpovědí. Jelikož považuji za nejtěžší turnaj WCS  Bonzini, tak si pravděpodobně nejvíce vážím prvního místa na WCS Bonzini v Pro singles. Tenkrát turnaj hráli všichni dobří hráči (kromě Collignona, který naštěstí odjel o den dříve). Vzpomínám si, že jsem měl poměrně těžkou skupinu, kterou jsem dokázal vyhrát bez jediné porážky a poté v pavouku za sebou zanechat francouzské top hráče. Rád bych si to ještě někdy zopakoval.

 

imgp2328

 

Kdybys měl říct pouze jednoho domácího a zahraničního hráče, který se ti nejvíce líbí a proč?

Takže nejprve domácí hráč. Pro mě je to asi Jan Kovařík, je velice komplexní hráč, který dokáže hrát dobře v útoku i v obraně. Má dobrou techniku a talent. Co se týče zahraničního hráče, tak je to Billy Pappas. Je to pro mě nejlepší hráč, kterého jsem kdy viděl hrát. Má obrovský talent, to co dokáže u stolu nedokáže nikdo jiný. F. Collignon má sice více úspěchů než on, dokáže zahrát na všech stolech perfektně, ale Billy má podle mě v sobě něco navíc. Pro mě nejsou rozhodující jen výsledky, ale snažím se to posuzovat i z ostatních hledisek. Škoda, že mu schází motivace více hrát.

 

Máš nějakého neoblíbeného hráče?

Konkrétního neoblíbeného hráče nemám. Spíš celkově mi nejvíce vadí, když se nějaký hráč chová u stolu arogantně. Tuto vlastnost opravdu nemám rád, a pokud se takto někdo chová (a není to zrovna málo hráčů), tak mezi mé oblíbence určitě patřit nebude.

149184_515820228429172_673081555_n

Myslíš si, že mezi českými hráči existuje nějaká rivalita?

Určitě nějaká rivalita existuje, ale myslím si, že je to v rámci možností. Spíš si myslím, že speciálně mezi Čechy (některými) koluje jakási nepřejícnost druhému hráči v úspěchu. Češi si prostě vzájemně moc nefandí, tak jak je to k vidění u jiných národů.

 

Jak bys zhodnotil výsledky Rosengart týmu v lize?

Rosengart tým v minulosti i v současnosti vždycky útočil na první místo v lize, takže jakékoliv jiné umístění není bráno jako úspěch. Myslím si, že v současnosti nám chybí trochu více taktiky v domlouvání zápasů, kde jsme hodně závislí, v jaké sestavě se sejdeme. V neposlední řadě i motivace, většina hráčů v týmu má za sebou již hodně úspěchů jak v lize, tak i na turnajích. Já osobně hraji ligu hlavně z důvodu tréninku, kdybych nehrál ligu, tak bych toho za rok na Rosengartu moc nenahrál. Je to ostatně dobře vidět na MČR družstev, kde jsme vždy hráli v silné sestavě a předvedená hra i motivace zvítězit byla o poznání vyšší než v lize.

Návod_založení příspěvku

 

Máš nějakého oblíbeného spoluhráče do dvojic? Dáváš přednost vyloženým obráncům nebo je ti to jedno?

Oblíbeného jednoho spoluhráče nemám, docela rád střídám hráče. Bohužel, hodně hráčů, se kterými jsem dříve hrál, tak již nehraje anebo odjeli mimo ČR. Jestli radši hraju s vyloženými obránci nebo univerzály, tak popravdě ani nevím. Každá varianta má svoje plusy a mínusy. Když hraju s obráncem, tak vím, že musím prostě jen já dát góly, pokud tedy nedá obránce z obrany. Na druhou stranu, zase nejsem pod tlakem, když se v průběhu zápasu nedaří a nemusím přemýšlet nad tím, jestli se vystřídat či nikoliv. S univerzálem zase se můžete točit v obraně a v útoku podle potřeby celý zápas, je ale kolikrát velice těžké se rozhodnout, kdy je ten správný čas se vystřídat a kdy naopak zůstat. Často pak právě špatným střídáním můžete zápas nakonec prohrát.

 

Současná reprezentace nedosahuje takových výsledků jako v minulosti, čím myslíš, že je to způsobeno?

Myslím, že je na to poměrně jednoduchá odpověď. V současnosti se jen velice ojediněle sejde opravdu kvalitní repre. Často platí pravidlo, kdo jede, ten hraje a za takových podmínek se nedá vítězit. Hráči, kteří v minulosti pravidelně reprezentovali, už přestali jezdit na většinu turnajů a nová generace zatím nemá takovou kvalitu, aby je mohla nahradit a dosahovat podobných výsledků jako v minulosti.

 

Je podle tebe důležité dělat nějaké doplňkové sporty na zvýšení fyzické kondice? Popřípadě jaké?

Ano je. Já osobně jsem měl problém s fyzičkou, když jsem hrál např. několik dlouhých zápasů v řadě anebo třeba po několika denním turnaji mě boleli nohy, záda, ruce atd. Po zhruba půl roce cvičení jsem pociťoval zlepšení ve všech těchto směrech. V současnosti se dá říct, že se mi ještě nestalo, že bych měl nějaké problémy, co se týče kondice u fotbálku. Snažím se stále udržovat kondici nejen pro fotbálek, ale celkově pro život. Chodím do posilovny, plavání a kolo.

 

img016

Trénuješ ještě? Nemáš problémy s motivací?

Snažím se stále trénovat, nemám sice na to tolik času jako dříve, ale snažím se na to najít čas. Také někdy narazím na problém, že chci trénovat, ale nemám s kým. Motivace – určitě mám problém s motivací a ne zrovna malý, ale vždy, když jdu na nějaký turnaj, tak se snažím nějakou motivaci si určit, bez toho by to nešlo.

 

Začátkem tohoto roku se ti narodilo tvé první dítě, ovlivnilo tě to nějakým způsobem k fotbálku?

Samozřejmě ano, kdyby ne, byl bych asi divný. Na prvním místě je teď Matyáš a už to tak bude napořád. Každopádně i přesto se snažím fotbálek nevynechat ze svého života, a když mám zrovna čas a chuť, tak si jdu zahrát. Mám v tomto směru také velkou výhodu, protože přítelkyně také hraje fotbálek, takže když chci jet na turnaj, tak mi vyjde vstříc.

 

Jak vidíš svojí fotbálkovou budoucnost? Nějaké konkrétní cíle?

Myslím si, že fotbálek nikdy nepřestanu hrát, obětoval jsem tomu v životě už hrozně moc času, volné víkendy, dovolené, v neposlední řadě i hodně peněz. Fotbálkem se především bavím, a to mi dává sílu pořád hrát. Poslední dobou chodím na různé exhibiční vystoupení, to mě hodně baví a chtěl bych se v tomto směru více angažovat. Konkrétní cíle si nedávám, rád bych se ale zase někdy podíval na turnaj do USA a zahrál tam nějaký dobrý výsledek.

 

 

 

4× komentováno

 1. stýba

  26.7.2013 at 9:24

  To je skrytá reklama na redbul? 😀

  Souhlasím / nesouhlasím: Palec nahoru 1 Palec dolu 0

 2. Rulovič

  22.7.2013 at 3:29

  Lada je dobrej… thumbs up

  Souhlasím / nesouhlasím: Palec nahoru 3 Palec dolu 0

 3. hospoda

  16.7.2013 at 2:20

  masakr video,hezky pěkně

  Souhlasím / nesouhlasím: Palec nahoru 6 Palec dolu 0

 4. kachna

  15.7.2013 at 16:28

  hezky pekne 😀 nejakej 2 ball ?:D

  Souhlasím / nesouhlasím: Palec nahoru 4 Palec dolu 0