Šprtec: mistrovství republiky v režii BHC Most

V tradičním zimním termínu, ale na netradičním místě se sešli nejlepší čeští billiard-hockeyisté při třicátém pátém mistrovství republiky. Účastníky a účastnice vrcholné soutěže totiž nehostila žádná z bašt této disciplíny, ale město Hora Svaté Kateřiny, kam se tímto šprtec vrátil po dlouhých devíti letech.

Soutěžní i nesoutěžní zázemí nalezli stolní hokejisté v místní základní škole a přeturnajem šampionátu byl Pohár ZŠ Hora Svaté Kateřiny. Při něm si zahrálo třicet čtyři žáků kateřinské školy, kteří si tak připsali premiérové body do Českého poháru 2015. Poté již přišli na řadu ti nejlepší, kteří v Českém poháru 2014 vybojovali postupové pozice.

O pozdvižení v mužské kategorii se postaral Milan Tichavský (Šprtmejkři Ostrava), jenž nepoznal hořkost porážky, což mu nakonec při dvou remízách stačilo na celkové druhé místo (remizoval i s pozdějším mistrem). Suverénem letošní sezóny však byl Tomáš Fleišman (BHC AB STAIN Most). Ten pouze jednou remizoval a po zásluze tak k letošnímu zisku Leader Trohpy pro nejlepšího hráče 1. ligy družstev přidal i titul mistra republiky. Díky tomuto vítězství také zkompletoval velmi zajímavou sbírku, protože se jako první hráč v historii stal držitelem republikových titulů ve všech po sobě jdoucích kategorií (od mladšího žáka po muže). Bronzovou příčku vybojoval brněnský Miroslav Škorpík.

Velmi dobrý start předvedla v kategorii žen Petra Zajíčková (BHL Žďár n. Sázavou), která vyhrála první tři zápasy a pak si díky remízám ve zbývajících čtyřech zápasech dokráčela až pro titul mistryně republiky. Na druhém místě skončila Veronika Grabinská (Šprtmejkři Ostrava), bronz pak opět putoval do Žďáru zásluhou Marcely Kabrdové.

V kategorii juniorů se nakonec sešlo pouze 7 hráčů a velkou převahu měli hráči z Mostecka, kteří také patřili k největším favoritům. Hned v první zápase se utkali dva z největších favoritů Matěj Šanoba (SHL StarColor Litvínov) a vítěz Českého pohráru Ondřej Müller II. (BHC AB STAIN Most). Šťastnější v tomto zápase byl nakonec Šanoba, jenž zvítězil a pak si již vcelku pohodlně dokráčel pro mistrovský titul. Na Müllera tak zbylo druhé místo a společnost na stupních vítězů jim dělal oddílový kolega Matěje Šanoby ze SHL StarColor Litvnínov Tomáš Sýkora.

Naopak kategorie starších žáků neměla vyloženého favorita, ale na titul mohla pomýšlet většina startovního pole. Velmi dobře se zde prezentoval klub Manver Pečky, který vyslal do boje tři zástupce a tuto účast dokázal proměnit ve dva cenné kovy. Konkrétně za třetí místo Miroslav Cmár, který měl stejnou bilanci jako druhý Michal Cvrček, ale v jeho neprospěch hovořil právě vzájemný zápas těchto dvou hráčů. Nejlepší formu si však letos přivezl Vojtěch Jandečka (BHC AB STAIN Most „B“) jenž se s bilancí 5-1-1 stal dalším letošním mistrem republiky z mostecké mládežnické líhně.

V kategorii mladších žáků byl největším favoritem vítěz Českého poháru Patrik Tirpák (Fluke Kohoutovice) hrající v letošní sezóně v opravdu skvostné formě. Patrik tlak ustál a se čtyřmi výhrami a jednou prohrou si nakonec došel pro pohár pro mistra republiky. Na druhém místě skončil Jan Chládek (KSH StarColor Meziboří), kterého mohl těšit alespoň fakt, že jako jediný dokázal porazit budoucího mistra. Třetí místo pak putovalo opět do Mostu zásluhou Miroslava Suchomela hrající za mostecké béčko.

Máme za sebou další vydařené mistrovství republiky, které díky dlouhodobé a kvalitní práci s mládeží ovládli hráči mosteckého regionu napříč kategoriemi. Nyní již můžeme směle vyhlížet sezónu 2015 startující v prosinci tohoto roku.